drammaturgia.it
Home | Cinema | Teatro | Opera e concerti | Danza | Arte | Racconti e... | Televisione | Libri | Riviste
Punto sul vivo | Segnal@zioni | Saggi | Profili-interviste | Link | Contatti
cerca in vai

Ancora un passo, e saremo
europeizzati!


di Vincenzo Borghetti
  Tamerlano
Data di pubblicazione su web 28/09/2017  

Belki şu an biz gerçekten: La Scala'da on sekizinci yüzyılın ciddi bir eseri olan Händel Tamerlane: Halk ve eleştirmenlerle büyük bir başarı. Birkaç yıl öncesine kadar, hatta en azından bu coşku ile, geçen yıla kadar mümkün görünmüyordu. Avrupa'da geniş ve uzun olan barok opera her yerde bulunur ve birçok izleyiciyi cezbeder, İtalya'da her zaman çıkarılamayacak yeni bir uluslararası modaya teslim olmaya biraz benzer gelir ve Maldipancia sıktır. Aboneler, bundan sonra gişeler, daha sonra sanatsal yönler ve yöneticiler. Ancak La Scala, barok sokağı yenen tiyatroya daha fazla inançla sahiptir. Son Zafer Zamanı ve Ayrılma olayı vesilesiyle yazmıştım : Altı ve Erken On Yedinci Yüzyıl, Milano tiyatrosunda belirli bir düzenlilikle sahneye geri döndüler ve düzenli bir şekilde taşı kazıyorlar.

Bu, son Tamerlano tarafından gösterilir . 2009-2015 yıllarının üç Monteverdian eserine gelince, Valencia'nın Palau de les Artes'iyle işbirliği içinde La Scala'da doğan yeni bir üründür ( Alcina'nın veya Zamanın ve Devreden Çıkarma'nın Zaferinin aksine, her ikisi de ithal edilmiştir). Tasarruf için değil, tiyatronun yatırım yaptığı kişiler için önemli bir gösteri, Barok operanın zamanının olgunlaştığından emindir. Hem sanatsal düzeyde hem de kültürel politikanın pozitif sonuçları olan, sonbahar sezonunun sonbahar kuyruğunu geleneksel olarak çekim amaçlı veya niş olmayan üretimler için ayıran bir gösteri spot haline getirildi. Verdi'den bir mektupta bir adım daha atarak, Avrupalılaşacağız? Cevap henüz tamamen değil, "henüz değil" dir. Hüner oradadır ve Plácido Domingo olarak bilinir . O, Müfettiş Pereira'nın Scala'yı Händel ve Barok opera ile ihlal ettiği "Truva atı" dır . À la guerre com à la guerre, o zaman, bu sefer savaşlar herkes lehine bir nokta kaydetti.

Emri verelim. Maldipancia tamamen haksız değildir. On sekizinci yüzyılın çalışmaları ciddi olarak sindirilemez. Bir recitatives ait arkaya (genellikle çok uzun) ve aryalar ( "sıfırdan" Tüm birlikte), türün bile en dokuzcanlı severler sınamak yalnız aboneler izin verebilir standartları . işlevleri göstermek sahne için, sıfırdan reinventarsele muhtemelen çoğu insan için bilinmeyen ve genellikle bozuk veya hikaye anlatmak için yollar bulmak bilen bir yön belirleyici olduğunu ve sahnelerin bir geçit düşmektir değil şeyle gelebilir ve kostümleri, bir repertuarla yapmanız gerekmediğinde tehlikeli bir şey. Bir Rigoletto veya ValkürDoğal olarak şanssızlar en kötüsü farkedilmeden geçer; Händel ya da Vivaldi'nin hazırlıksız hazırladığı bir çalışma, zaten boşluk boşluğuyla, ilk ve tüm cevaplarla sonuçlanacaktı.Şovun bir anı
© Marco Brescia ve Rudy Amisano

David Livermore (yönetmen) bir fark istihbarat etti Timurlenk '' teatral yönü olarak her yirmi dakika / yarım saat bir fikir olduğu "görmek için" ve sonra kendi kaderlerine yalnız müzik bırakın "İkincil bir şey var. Nasıl yaptı? Her şeyden önce sinemayı tiyatroya getiriyor. Dall ' ouverture gösteri (açık perde) by-play, hareket, projeksiyonlar ile, sürekli faaliyette olan, seyircinin dikkatini tutabilen katlanmış zarar vermeden, sahneye doğru odaklanmış arsa veya müzik. Personenregiebakım yapılır: Burada şarkıcılar her şeyi etkiliyor, iyi yapıyorlar ve yorumladığı karakterler ve hikayeler onu ilgilendiriyor. İlgilenen ilanın zamanaşımına aktarılmasıyla faiz devam ettirilir ve ikincil olmayan bir şekilde sürdürülür . : Onbeşinci yüzyılın sonlarından Anadolu'ya, Devrim Rusya'sına. Tamerlane, kaba ve şiddetli fethedici Stalin'dir ; Yunan prensi sukubusu Andronikus, aynı zamanda bir karşıt olan Troçki haline gelir ; Kahramanın elinde tutan Türk prensi Bajazet, Çar II . Nikaras'tır .

Livermore harekete geçişi mektuba götürür ve onu zamanın medya ve anlatım dilleriyle sahneye çıkarır : Videomakers D-Work'in yaptığı projeksiyonlar sayesinde oyunculuk, hareketler ve film zamanları, Ad hoc yayılmış sesler kullanmak , bir Ekim Devrimi hakkında bir Ėjzenštejn film katıldığı izlenimi gerçekten vardır . da vardır (? could) Trenler: ilk hareket duraklarında andıran svaporamenti sürü (sahneleri ile gece ve karlı manzara arasında bir çalışan trende neredeyse tamamen gerçekleşir Davide Livermore ve Gio Formu). Tek başına transpozisyon işi halk tarafından daha iyi takdir etmez ve bir şovun başarısını garanti etmez. In Timurlenk Livermore olsa da, sonuç şaşırtıcı ve şaşırtıcı (güvenilirliği açısından hangi hikayeleri bugüne kadar ayrı bunu fark ve hangi katılan maddeler ile olduğu ile mahkumiyet için, sahnesi bakım malzemeleri, bindirilmiş).

Bu ilk "demiryolu" hareketinde her şeyden önce şaşırtıcı. Son iki eylemi içeride, antik rejimin sarayları şimdi devrimciler tarafından ihlal edildi. inşaat gag tekrarı veya gereksiz girmektedir asla, ama her zaman yeni fikirler ve hareketlerle cömert: hikaye ve kurşun şarkıcılar sahne söylüyorum odak aynı kalır rağmen her şey daha az olağanüstü sinematik olur onlar doğru zamanda varmak.Şovun bir anı
© Marco Brescia ve Rudy Amisano

On sekizinci yüzyılın çalışmaları ciddi olarak sindirilemez. Sahnede çalışmak için gösteri için, bir dizi tekrarlayıcı (genellikle çok uzun) ve arialar (hepsi "da capo") ile uğraşan müzisyenler de gereklidir. için podyuma Timurlenk 'in Diego Fasolis (yönetmen). La Scala'nın kendisine Händel'i emanet ettiği ilk şey değil. İlginç bir konser / yön ile orkestrayı aynı seviyedeki (neredeyse) teslim olmakla birleştirilen ilk kez. Sürekli olarak bahsedilen Zaman ve Hayal Kırıklığı Zaferi, Barocchisti, Fasolis kurucusu ve yöneticisi olduğu kompleksi tarafından kuşatılır tarihi araçlara orkestra della Scala cebe. Ve işler daha iyi işliyor. Hala bu repertuarında özel orkestralar ayırt inceliklerini hissediyorum, yine de, ilerleme (örneğin kayboldu, ya da çok küçük olursa olsun, tonlama sorunları) bellidir.

On sekizinci yüzyıl onu iyi bilir ve müzik nüansları özenli zamanlama, kelime seçiminde ve pulları ile gösterildiği gibi, tat ve doğrulukla uygulamaya koyar Fasolis. Dahası, okurları okumayı biliyor, böylece müzikal ve dolayısıyla da teatral açıdan etkili oluyor. Son olarak, bütün çevirmenlerin "başdan" ve kadansların çeşitliliğini ve iyi performans göstermelerini sağlamayı başardı. Zaman zaman belirsiz seçenekler sunar. Örneğin kuru yazıtipleri esnasında, harpsikorlar ani dramatik veya müzikal sebepler olmaksızın doğaçlamaları zenginleştirdiğinde; ya da harpsikorda birlikte ritmik tonlarla müdahale eden ve böylece şiirsel metnin anlaşılabilirliğini tehlikeye atan bir bas basınının altını çizer.Şovun bir anı
© Marco Brescia ve Rudy Amisano

Mükemmel oyuncu. Händel'in iki castrati için yarattığı rollerle ilgili iki karşılaşma, Bejun Metha (Tamerlano) ve Franco Fagioli (Andronicus). Metha, çeşitli vesilelerle Domingo ile söylenen rolü usta bir kişidir. Onun testi, en azından ses tonusuyla, diğer zamanlara göre daha az odaklanmıştı. Belki tanık olan oyun, olumsuz bir gün yaşandı. Ses her zamankinden daha az zengin görünüyordu ve parçanın renkleri boldu ve karakteri agresif bir biçimde karakterize etmede temel bir rol oynuyordu. Odadan neredeyse hiç fark edilmiyordu. Öte yandan, karakter gösterimi çok iyi. fasulye üniforma (dengeleyiciler ile oldukça sıktır) ve güvenli ve ses renkleri bile olsa güzel bir renk çizer; ve mucize edilmiş idealist entellektüelin rolü açısından yorumlayıcı açıdan mükemmeldir.

Asteria olarak görkemli Maria Grazia Schiavo . Ariaların farklı etkileriyle (bazı zaman zaman orta ve geniş papaz kayıtlarıyla dengelenen tual üzerinde keskinlik) tını ve renk tonları için muhteşem, cümlecülme, çeviklik ve oyunculuk becerileri için harika (ayrıca Mariana Fracasso tarafından karakteri için tasarlanan güzel kostümlerin kanıtları ). Çok iyi Irene'de Marianne Crebassa . Leone Christian Senn'in destekleyici rolünde oyuncu kadrosunu tamamlayın .

Peki ya Plácido Domingo (Bajazet), olmasa da otantik bir mucize ile karşı karşıya mıyız? Nil'in kaynakları bir zamanlar olduğu için yaşı hâlâ bilinmiyor, ancak en iyi bilgilendirilmiş kişi, yetmişliğin çok üzerinde olduğumuzu söylüyor. Bunu duymak ve sahnede görmek için, her zamankinden daha kısa rüzgarlar (ve bazı hafıza problemi) görebilirsiniz, ancak ses tonusu ve sıkılığı olağantir. Onun hikayesi için tercüman olarak yeni bir bağlama adapte olma ve bunu sonuna dek yapma kabiliyeti çok olduğu gibi (ve sözde uzmanlar arasında dahi sık değildir) ve çeşitlemeler (idem). Birçoğu posterlerinde adını okumak için burunlarını çevirdi. Ama eğer bugün Tamerlane hakkında konuşursak , onu herkese ve durdurulamaz sanatsal merakına borçluyuz. su arıtma cihazı
Tamerlanocast cast & credits
 
trama trama

Şovun bir anı
Gösterinin bir anı Milan'daki Teatro alla Scala'da
sahnelendi (22 Eylül 2017'de görüldü) © Marco Brescia & Rudy Amisano 
Firenze University Press
+39 0552743051 - fax +39 0552743058
Borgo Albizi, 28 - 50122 Firenze

web:  http://www.fupress.com
email:info@fupress.com
© Firenze University Press 2013